Helsingin yleisiin saunoihin tutustumiskierroksemme jatkuu. Hyvät löylyt jo 1950-luvulta. Tällä kertaa saunomme Hermannin yleisessä saunassa. Sauna sijaitsee Hämeentie 63:ssa Hermannissa. Sisäänkäynti on kerrostalon sisäpihalla. Saunalle pääsee keskustan suunnasta raitiovaunulla ja bussilla. Ratikalla tullessa jää Hauhon puiston pysäkillä, bussilla taas Ristikkotien pysäkillä. Saunaan pääsee sisään klo. 20.00 saakka, mutta sen jälkeen saunomisaikaa on vielä tunti jäljellä.
Ota mukaan omat peseytymisvälineet, pyyhe, laudeliina ja saunatossut. Kioskista voi myös vuokrata pyyhkeen, että ostaa kahvia, grillimakkaraa, limua, napostelulautasen (oliivia, juustoa, valkosipulia, suolakurkkua ja jalapenoa) tai toastin. Myös omat saunajuomat saa ottaa mukaan.
Saunomaan mahtuu kerralla noin 10 henkeä. Sauna on melko pieni, mutta tuskin olemme lauteilla kaikki yhtä aikaa. Saunomisaikaa on reilusti, joten voit hyvin liittyä seuraan vähän myöhemminkin. Kaikkiaan pukutiloihin mahtuu yhtä aikaa arviolta 15 henkeä. Max
Kommentit on kivoja. Jätä omasi.
Heräsikö ajatuksia tai kysymyksiä?Kerro muillekin!